"Jakość w miejsce bylejakości" – to hasło protestu pracowników ochrony zdrowia, w którym zapowiedziało się, że weźmie udział nawet kilkanaście tysięcy osób, m.in. lekarze, pielęgniarki, ratownicy, anestezjolodzy, diagności, fizjoterapeuci, a także farmaceuci. Protest rozpocznie się 11 września o godzinie 12. i potrwa około pięciu godzin. Protestujący spotkają się przed Ministerstwem Zdrowia i stąd przejdą pod Sejm.

Pięć postulatów pracowników ochrony zdrowia:

- szybszy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej do wysokości nie 7%, ale 8% PKB (jak w krajach sąsiednich, średnia OECD na 2018 rok wynosi 8.8% PKB)

- zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej, celem zahamowania emigracji zewnętrznej (zagranicznej) i wewnętrznej (do sektora prywatnego) pracowników opieki zdrowotnej

- zwiększenie liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów oraz poprawa dostępności pacjenta do świadczeń

- podwyższenie jakości świadczeń dla pacjentów – jesteśmy krajem UE a nie WNP, potrzebna jest opieka lekarska, pielęgniarska, ale też fizjoterapeutyczna, rehabilitacyjna i farmaceutyczna oraz dostęp do nowoczesnych form diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej

- zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach OECD i UE, szczególnie w sytuacji starzenia się społeczeństwa i zwiększania się zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej.

Organizatorzy strajku zapowiadają że, na demonstracji protest się nie zakończy. "W planach jest również „białe miasteczko” w którym będą się odbywały codzienne konferencje prasowe, a pozostałą część dnia wypełnią warsztaty i panele edukacyjne, a także szereg innych atrakcji. Poruszać będziemy problematyczne obszary obecnego systemu z podziałem na dziedziny - w kolejności od najbardziej powszechnych problemów. Do udziału w dyskusji zachęcamy przedstawicieli wszystkich osób tworzących ochronę zdrowia oraz samych pacjentów".

  Przedstawiciele wszystkich zawodów medycznych przejdą trasę z Placu Krasińskich, pod Ministerstwem Zdrowia, Kancelarią Prezydenta, Sejmem aż do Kancelarii Premiera RP. Razem z KIF apelujemy o zmobilizowanie fizjoterapeutów i przyjazd do Warszawy. Samorząd pokryje koszty przejazdu grup zorganizowanych. Zgłoszenia o zwrot kosztów transportu oraz wszelkie pytania proszę kierować pod mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i telefonicznie do ZG OZZ”Fizjoterapia”.     Łączy nas fizjoterapia! Do zobaczenia 11 września!

 

maj 2024
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Odwiedza nas 264 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
616686
FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It