Rozporządzenie Ministra Zdrowia wprowadzające zmiany w rozporządzeniu koszykowym dotyczącym świadczeń gwarantowanych w zakresie rehabilitacji leczniczej. weszło w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.  W zakresie wymagań dotyczących personelu realizującego fizjoterapię zastępuje się wyrazy „osoba prowadząca fizjoterapię” wyrazem „fizjoterapeuta”.

Umożliwia zaplanowanie procesu fizjoterapii przez osoby uprawnione do realizacji wizyty fizjoterapeutycznej. Wprowadzono też zmianę wskazującą na możliwość wyboru czynności wchodzących w zakres wizyt fizjoterapeutycznych. Dotychczasowe każdorazowo podczas wizyty fizjoterapeutycznej należało przeprowadzać wszystkie czynności wchodzące w zakres wizyty fizjoterapeutycznej, pomimo iż nie w każdym przypadku było to racjonalne i uzasadnione działanie.

Świadczeniodawcy po ukończonym cyklu terapii będą musieli przekazać lekarzowi kierującemu informację o sposobie leczenia i efektach przeprowadzonej terapii. Zmiana ta ma na celu przede wszystkim weryfikację prawidłowości decyzji o skierowaniu na terapię oraz jej efektywności. Co ważne podmiot, w którym fizjoterapeuta realizuje zabieg, zapewnia przekazanie informacji zwrotnej bez pośrednictwa pacjenta lub innych osób trzecich, np. za pośrednictwem poczty elektronicznej, ale też innych informatycznych rozwiązań wykorzystywanych w gromadzeniu i przekazywaniu danych.

W załączniku nr 1 do rozporządzenia dokonuje się modyfikacji elementów skierowania na cykl zabiegów w ramach zakresu fizjoterapia ambulatoryjna oraz fizjoterapia domowa. Znikna obowiązek wskazania „zleconych zabiegów fizjoterapeutycznych wraz z określeniem okolicy ciała, ewentualnej strony (prawa, lewa) oraz liczbę poszczególnych zabiegów w cyklu”.

Takie wskazywanie jest niecelowe, gdyż jak podkreśla MZ, wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w szczególności na: diagnostyce funkcjonalnej pacjenta oraz kwalifikowaniu, planowaniu i prowadzeniu fizykoterapii oraz kwalifikowaniu, planowaniu i prowadzeniu kinezyterapii.

Pacjenci mają uzyskiwać wyłącznie te zabiegi, które są konieczne i znajdują uzasadnienie kliniczne w zdiagnozowanej dysfunkcji narządu ruchu. A nie wypisane przez lekarza, np. POZ.

Równocześnie lekarze specjalizujący się w rehabilitacji leczniczej (lub dziedzinach podobnych) z racji kompetencji i doświadczenia ukierunkowują fizjoterapeutę na realizację określonych zabiegów. Natomiast w przypadku skierowań wystawionych przez lekarzy ze specjalizacją z innych dziedzin, w których określono zabiegi terapeutyczne, decyzję o wyborze i zaplanowaniu zabiegów fizjoterapeutycznych pozostawia się w kompetencji fizjoterapeuty. Umożliwiając jednocześnie skonsultowanie planowanych zabiegów z lekarzem. 

Już wystawione skierowania zachowają moc. Przepis przejściowy zapewnia, że skierowania na fizjoterapię w warunkach ambulatoryjnych oraz skierowania na fizjoterapię w warunkach domowych wystawione przed dniem wejścia w życie rozporządzenia i nie zrealizowane do tego dnia zachowują ważność i mogą być realizowane po tym dniu.

maj 2024
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Odwiedza nas 356 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
618585
FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It