Pracownicy ochrony zdrowia protestowali w sobotę w Warszawie, domagając się wyższych zarobków i zmian w systemie. Protest pracowników ochrony zdrowia rozpoczął się w południe na placu Krasińskich, gdzie zebrali się uczestnicy. Protestujący przeszli kolejno przed budynek Ministerstwa Zdrowia, Pałac Prezydencki, gmach Sejmu i dotarli przed kancelarię premiera. Zapowiadają, że strajk ma trwać do skutku.

Choć zakończył się przemarsz i przemówienia, medycy pozostają w „ białym miasteczku 2.0”., które powstało w okolicy kancelarii premiera. Organizatorzy podali, że w przemarszu wzięło udział ponad 30 tyś protestujących. Noc pod kancelarią spędziło około 30 osób. Komitet Protestacyjno-Strajkowy zapowiada, że przed KPRM zostanie do skutku, czyli aż do spełnienia postulatów protestujących. - Codziennie będziemy mówili o innym problemie ochrony zdrowia, w publicznym sektorze ochrony zdrowia. Będziemy omawiali także postulaty. Mamy gotową receptę na uzdrowienie tej chorej, niewydolnej publicznej ochrony zdrowia - podkreślił w niedzielę przewodniczący Porozumienia Rezydentów Wojciech Szaraniec na konferencji otwierającej drugi dzień "białego miasteczka".Strajkujący kilka godzin dziennie chcą poświęcić m.in. badaniom profilaktycznym dla wszystkich chętnych, udzielaniu porad itp.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia domaga się:

  1. Natychmiastowej zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
  2. Realnego wzrostu wyceny świadczeń medycznych i ryczałtów o 30 proc. oraz tzw. dobokaretki w systemie ratownictwa medycznego o 80 proc. od 1 października 2021 roku, a także zobowiązania Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji do przeprowadzenia ponownej wyceny wszystkich świadczeń do 30 listopada 2022 roku.
  3. Zatrudnienia dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego (sekretarek medycznych, rejestratorek, opiekunów medycznych) oraz wprowadzenia norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.
  4. Zapewnienia zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenia systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów.
  5. Stworzenia na warunkach chroniących medyków i pacjentów odpowiedniego systemu rejestrowania zdarzeń medycznych niepożądanych (no-fault).
  6. Rezygnacji z tworzenia nowych zawodów medycznych przy jednoczesnym efektywniejszym wykorzystaniu obecnych zawodów medycznych przez stworzenie im możliwości kształcenia podyplomowego i specjalizacyjnego rozszerzającego ich kompetencje.
  7. Wprowadzenia urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy.
  8. Uchwalenia ustawy o medycynie laboratoryjnej, ratowniku medycznym i innych zawodach medycznych.

Relacja OKOPRES