Został opracowany projekt ustawy zawierający nową siatkę minimalnych wynagrodzeń w placówkach ochrony zdrowia. Ministerstwo Zdrowia przekazało go na spotkaniu Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. Co nowego zawiera dokument? 

Projektowane zmiany zakładają:

-      podwyższenie współczynników pracy dla wszystkich grup zawodowych wyszczególnionych w załączniku do ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych;

-      przyspieszenie o pół roku wymogu osiągnięcia przez wszystkie podmioty lecznicze ustawowo gwarantowanych poziomów wynagrodzeń zasadniczych pracowników medycznych oraz innych pracowników działalności podstawowej - czyli od 1 lipca, a nie od 2022 r. żaden pracownik nie będzie mógł zarabiać mniej niż przewiduje tabela.

- mechanizm gwarantujący, że nikt nie będzie mieć obniżki pensji - chodzi o grupy, które do połowy 2021 r. są objęte regulacjami płacowymi  opartymi o odrębne strumienie finansowania (pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, lekarze posiadający specjalizację). Wysokości wynagrodzeń gwarantowanych będą jako prawa nabyte.

Propozycje te dzielą środowisko - partnerzy społeczni -  poparli dalsze prace, ale związki zawodowe i izby z obszaru już samej ochrony zdrowia napisały wspólny apel, w którym twierdzą, że propozycje są za niskie.

Trochę refleksji - w sektorze medycznym mamy najgorzej opłacanych pracowników w polskiej gospodarce. Propozycje ministerstwa nie pokrywają inflacji, i to nie tylko te które są proponowane na ten rok, ale i te, które są deklarowane na kolejne lata. Biorąc pod uwagę, że współczynnik inflacji za rok 2020 wynosił około 3,4 proc. a wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę 7,7 proc., to proponowana podwyżka współczynnika dla naszej grupy zawodowej wynosi jedynie 0,8-0,9 punktu proc. doskonale oddaje, jak zostaliśmy potraktowani w rozmowach Zespołu Trójstronnego. Niech każdy przeliczy ile otrzyma wynagrodzenia.

Związki zawodowe i samorządy medyków piszą do prezydenta w sprawie zarobków - link do artykułu

Tekst proponowanej ustawy

Kolejne spotkanie ma odbyć się 9 kwietnia.