W ramach Rady Dialogu Społecznego trwają prace nad ustaleniem siatki płac w ochronie zdrowia. Wynagrodzenie zależy od tzw. współczynnika pracy, który jest przypisany do poszczególnych zawodów medycznych. Pensja to iloczyn tego współczynnika i średniej krajowej podanej przez GUS za poprzedni rok.

Nowe propozycje MZ w zakresie płac obejmują szybsze o pół roku wyrównanie najniższych płac, już od 1 lipca a nie początku przyszłego roku. Wprowadzają też wyższe wskaźniki, które są podstawą wyliczania pensji i gwarancje, że pensje nikomu nie spadną. Skorzystają na tym pielęgniarki, ratownicy, a także lekarze specjaliści. Z propozycji wynika, że zyskają też fizjoterapeuci, zakładając zmniejszenie różnicy pomiędzy fizjoterapeutą magistrem (0,73), a fizjoterapeutą specjalistą(1,05), obecne propozycje MZ to wzrost do 0,81 dla magistra i do 0,73 dla techników. Niestety kolejne obiecanki MZ godziwych zarobków skutkują tym, że fizjoterapeuta po 5-letnich studiach zarobi o 200, 300 zł więcej niż najniższa krajowa. Takie wynagrodzenie powoduje, że ci którzy chcą normalnie żyć pracują na 2 lub 3 etatach, albo wybierają emigrację zarobkową. Często też szczególnie zdesperowani zmieniają zawód. 

MZ potwierdza, że formuła rozmów została zmieniona. Zapadła decyzja, że w pracach nie będą już brać udziału ci eksperci np. z izb, co dotychczas. Uważamy, że niektóre ze związków oraz MZ od początku chciały wyeliminować część reprezentacji medyków. Ustalono, że kolejne posiedzenie odbędzie się w formule Prezydium Trójstronnego Zespołu, w skład którego wchodzi po jednym przedstawicielu każdej reprezentatywnej centrali związkowej i organizacji pracodawców. Taką formułę zaaprobowali obecni na posiedzeniu 26 lutego członkowie Zespołu. Regulamin Trójstronnego Zespołu stanowi, że w posiedzeniach Prezydium biorą udział tylko członkowie Zespołu. Do teraz w rozmowach brały udział przedstawiciele izb np. fizjoterapeutów, lekarzy, diagnostów, pielęgniarek i położnych. Brały też udział związki zawodowe reprezentujące fizjoterapeutów, ratowników, diagnostów itp.. Ale już tak nie będzie.

Czytaj tu.